Ker občine Komenda, Šenčur in Vodice že več kot leto dni ne izpolnjujejo svojih finančnih obveznosti za izvajanje projekta krvavškega vodovoda, celotne stroške nosita vodilna občina projekta Cerklje na Gorenjskem in sodelujoča občina Kranj, ki plačuje svoj delež. Občina Cerklje na Gorenjskem je do zdaj založila že slabih 6 milijonov evrov in bremena nesodelovanja treh v projekt vključenih občin ne zmore več, zato bodo projekt zaustavili, če občine v osmih dneh ne bodo poravnale svojih obveznosti.
Sestanka projektnega sveta so se sicer poleg župana vodilne občine Cerklje na Gorenjskem udeležili župani Komende, Šenčurja in Vodic, a ostali brez dogovora o sofinanciranju projekta. Kaj bi ustavitev pomenila za naložbo, katere namen je dolgoročno zagotoviti večjo zanesljivost oskrbe s kakovostno pitno vodo za skoraj 30.000 prebivalcev, za koliko se bi njena izvedba podražila in ali bo dokončanje še možno v zahtevanem roku za prejem evropskih kohezijskih sredstev, za zdaj ostaja odprto.
Sicer pa je pogodba o sofinanciranju, na katero so čakali že nekaj mesecev, tik pred podpisom. Odločitev o finančni podpori projekta v skupni višini dobrih 7,2 milijona evrov je Služba vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko izdala konec letošnjega marca, prejema vseh sredstev pa so se občine lahko nadejale do konca leta 2023. Občina Cerklje na Gorenjskem, ki je kot vodilna občina projekta podpisnica pogodbe z državo, je pogodbo o sofinanciranju prejela v predogled v tem tednu, o čemer je župan Franc Čebulj danes seznanil prisotne na projektnem svetu.
Sodelujoče občine na projektu, Cerklje na Gorenjskem, Komenda, Kranj, Šenčur in Vodice, so v letu 2009 podpisale medobčinsko pogodbo, s katero so se zavezale za sodelovanje in sofinanciranje izvedbe projekta. Celoten projekt Oskrba s pitno vodo na območju Zgornje Save – 1. sklop je vreden 14,6 milijona evrov z DDV. Vodilna občina Cerklje na Gorenjskem pokriva 43-odstotni delež projekta, Kranj 11 odstotkov, Šenčur 16 ter Vodice in Komenda vsaka po 15 odstotkov. Kljub podpisani medobčinski pogodbi pa sodelujoče občine, z izjemo Mestne občine Kranj, od začetka gradbenih del junija lani zavračajo plačila svojih deležev in kot je bilo povedano na današnjem sestanku, bodo pri tem vztrajale tudi v prihodnje. Dolg občin Komenda, Šenčur in Vodice znaša že 2,7 milijona evrov in ga je do zdaj nosila Občina Cerklje na Gorenjskem.
»Projekt krvavškega vodovoda je strateškega pomena, saj prinaša zanesljivo oskrbo s pitno vodo sedanjim in prihodnjim generacijam. Zato si zanj tako vztrajno prizadevamo, a naložba predstavlja ogromen finančni zalogaj, ki ga Občina Cerklje na Gorenjskem ne more nositi sama. Upam, da bomo z občinami Komenda, Šenčur in Vodice v kratkem našli skupni jezik ter nadaljevali z gradnjo in jo zaključili v zahtevanem roku,« je po današnjem srečanju izpostavil župan Občine Cerklje na Gorenjskem Franc Čebulj.
Gradnja krvavškega vodovoda je bila do zdaj v polnem teku. Položenih je bilo že približno tri četrtine od skupno preko 24 kilometrov celotne trase novega vodovoda. Objekt za pripravo pitne vode, ki ga gradijo v bližini spodnje postaje žičnice na Krvavec, je v juliju že dobil streho in je pripravljen za vgradnjo strojnih in elektroinštalacij ter celotne tehnologije priprave pitne vode po sodobnih postopkih ultrafiltracije. Izvajalci gradbenih del so se pripravljali tudi na začetek gradnje novega vodohrana nad Domom Taber v naselju Šmartno.