Trg Davorina Jenka 13
4207 Cerklje na Gorenjskem
Obiskovalci si bodo razstavo lahko ogledali 19. marca od 16. do 21. ure.
V Osnovni šoli Davorina Jenka v Cerkljah na Gorenjskem so v ponedeljek, 11. marca slovesno odprli razstavo »Vojna za samostojno Slovenijo 1991«, ki jo je pripravilo Policijsko veteransko društvo Sever Gorenjska. Razstavo je postavila mag. Biserka Debeljak, upokojena kustosinja in nekdanja vodja Muzeja Policije. Program sta domiselno povezovala devetošolca Amalija Stare in Domen Herlec.
Razstava je na ogled do 22.marca v zgornjem hodniku matične šole, njen namen je, da tudi mlajše generacije skozi besedilo in fotografije spoznajo preteklost naše domovine. Obiskovalci pa si bodo razstavo lahko ogledali 19. marca od 16. do 21. ure.
Prisotne udeležence na otvoritvi razstave sta pozdravila Franc Čebulj, župan občine Cerklje na Gorenjskem in mag. Boštjan Mohorič, ravnatelj Osnovne šole Davorina Jenka Cerklje. Župan Franc Čebulj je med drugim povedal »Da smo imeli na našem področju vojaške napade na Krvavcu in na Letališču Brnik. Lansko leto je občina Cerklje kupila Hribarjevo vilo, v kateri bomo imeli štiri sklope muzeja in eden od teh bo osamosvojitev Republike Slovenije in vojna, ki je potekala tudi na našem področju. Upam, da nam bo kljub zelo veliko dela, uspelo urediti muzej v leti dni«.
Ravnatelj OŠ Davorina Jenka mag. Boštjan Mohorič pa je poudaril, » Prav je, da bomo spoštovali dediščino tistih, ki so se borili za nas in da bomo z enotnostjo in predanostjo nadaljevali njihovo delo. Naj bodo spomini na vojno za Slovenijo vedno polni ponosa in hvaležnosti«.
Slavnostni govornik je bil Branko Celar, član Policijskega veteranskega društva Sever Gorenjska, v osamosvojitvenem letu 1991 načelnik Oddelka za mejne zadeve in tujce na Ministrstvu za Notranje zadeve RS. Med drugim je dejal »Danes odpiramo razstavo o sodobni slovenski zgodovini iz katere panojev je razviden zgodovinski prikaz procesov slovenske osamosvojitve z naslovom » Vojna za samostojno Slovenijo«
Upokojena kustosinja Muzeja slovenske policije in avtorica razstave, magistrica Biserka Debeljak je predstavila dogajanja v nekdanji skupni državi konec osemdesetih let in težnje Slovencev po samostojni državi, je v razstavo vložila tudi velik del sebe. V vojni, ki je sledila po razglasitvi samostojne Slovenije, so bile tudi žrtve, med teritorialci, policisti, civilisti, tujci in pripadniki JLA. Pripravili so tudi bogat kulturni program, v katerem so sodelovali učenci OŠ Davorin Jenko, citrarka Špela Štular, mlajša folklorna skupina, Pihalni kvintet Policijskega orkestra, praporščaki, kulturni program pa sta zaključila Tilen in Ana Pavec z zlato nagrajeno skladbo v Beogradu.
Besedilo in foto: Janez Kuhar, 11.3.2024