Trg Davorina Jenka 13
4207 Cerklje na Gorenjskem
V soboto, 24. februarja sta Kulturno umetniško društvo Pod lipo Adergas in Občina Cerklje na Gorenjskem sta v dvorani kulturnega doma v Adergasu pripravila predstavitev nove knjige Janez Čebulj, misijonar iz Virja- misijonar, pesnik in popotnik, avtorjev Barbare Rezar Grilc in dr. Marka Freliha. Ob predstavitvi nove knjige so pripravili tudi bogat kulturni program, ki so ga glasbeno in z recitacijami popestrili člani domačega Kulturno umetniškega društva Pod lipo Adergas, program pa je povezovala in zanj napisala scenarij Angelca Maček. Predstavitve sta se udeležila tudi župan Občine Cerklje Franc Čebulj s soprogo in velesovski župnik Slavko Kalan.
Na začetku slovesnosti so člani Mešanega cerkvenega pevskega zbora župnije Velesovo pod vodstvom dirigenta Daneta Selana zapeli nekaj pesmi, med njimi Novomašnik bod pozdravljen in Zgodnja Danica.
Življenje in delo Janeza Čebulja, misijonarja, pesnika in popotnika je v polni dvorani predstavila avtorica Barbara Rezar Grilc. Janez Čebulj se je rodil leta 1832 v Adergasu, kjer še danes živi Viršekova družina. Bil je najmlajši izmed osmih otrok očeta Martina in matere Uršule, rojene Globočnik, po domače Vahtarjeve s Poženika. Že v rani mladosti je kazal izredno nadarjenost. S pomočjo strica Jožefa Globočnika, duhovnika in gimnazijskega kateheta v Ljubljani, je Virškov Janezek postal študent. Osnovno šolo, gimnazijo in fakulteto je zaključil z odliko. Študij teologije je zaključil novembra 1855.leta, posvetil pa ga je knezoškof Alojz Alojzij Wolf, istega leta je mel novo mašo v domači Velesovski cerkvi. Prvo kaplansko službo je Janez Čebulj sprejel v Poljanah nad Škofjo loko in kot odličen govornik kasneje še v Kranju.
Že kot bogoslovec se je srečal z Baragom, ki ga je zvabil k sebi v misijone, je misijonsko delo med ameriškimi staroselci začel leta 1831, dvajset let kasneje je bil imenovan za škofa. Leta 1859 je odpotoval v Ameriko. Tam si je pridobil izreden ugled in zaupanje Indijancev. Avgusta 1859. leta se je Čebulj odpravil na dolgo pot v Ameriko v misijon. Misijonsko delo je prišel opravljati med Očipvejce, staroselsko indijsko ljudstvo. Bil je človek mnogih talentov. Imel je izreden posluh za jezike. Naučil se je francosko, angleško, indijansko, od tega pet narečij. Govoril je tudi nemško latinsko, grško, pet slovanskih jezikov in arabsko. Imel je tudi posluh za glasbo, ustanavljal je pevske bore po župnijah. Celo prepeval je v njihovem jeziku. Bil je pravi poliglot. Čebulj je bil znan tudi po svojih gradbenih podvigih. Leta 1873 se je vrnil prvič v domovino, pojavljati pa so se začele zdravstvene težave. Umrl je 3. avgusta 1898 leta. Pokopan je v Ameriki v mestu St. Ignacij
Barbara Rezar Grilc se je zahvalila za vso pomoč županu Občine Cerklje Francu Čebulju, Kustosu in soavtorju dr. Marku Frelihu, Janezu Ribnikarju, ki je prispeval fotografije in zemljevide za knjigo, velesovskemu župniku Slavku Kalanu, Angelci Maček, pobudnici projekta ter za pripravo scenarija prireditve in drugim sodelavcem, ki so prispevali k nastanku knjige. Zahvalila se je tudi Silvu Sircu, častnemu občanu Občine Cerklje, ki je bil prvi, ki je raziskoval življenje in delo Janeza Čebulja. Župan Občine Cerklje Franc Čebulj se je ob koncu predstavitve zahvalil za lep pregled zgodovine našega rojaka oziroma občana. Želi si, da bi se iz zgodovine učili. Kot je povedala Barbara, je predgovor napisal Čebuljev daljni sorodnik, župan Franc Čebulj. Velesovski župnik Slavko Kalan pa se je zahvalil za izjemno delo Barbari Rezar Grilc o Janezu Čebulju. Besedilo: Janez KUHAR, foto: Janez Kuhar, Janez Ribnikar, Cerklje, 25.2.2024