Trg Davorina Jenka 13
4207 Cerklje na Gorenjskem
V petek, 1. in soboto, 2. decembra, so bili v Galeriji Petrovčeve hiše v Cerkljah na ogled adventni venčki in drugi unikatni izdelki, prave mojstrovine iz stekla, ki jih je ustvaril Marjan Česen iz Velesovega. Obiskovalce so navdušili tudi adventni svečniki kovaškega mojstra Janeza Globočnika iz Cerkelj, Ivan Kropivnik iz Zgornjega Brnika je postavil na ogled adventna venčka ter glinene jaslice ter čipke klekljarske skupine Lastovke iz Cerkelj. Organizator tradicionalnega Čara adventa in Miklavževega sejma je bil Zavod za turizem Cerklje v sodelovanju z Občino Cerklje na Gorenjskem.
Kot je povedala direktorica Zavoda za turizem Cerklje Polona Šafner, nas res veseli, da se je po več kot 18 letih, razstavi ponovno pridružil Marjan Česen. Na ogled je postavil svoje izdelke iz stekla, od različnih posod, venčkov in drugih dovršenih steklenih stvaritev. Letos je bilo na ogled dvesto različnih dekoracij – od adventnih venčkov do krožnikov in posod, oblikovanih z uporabo fuzije in dodatki vitraža, ki veljajo za izdelke domače in umetne obrti. V unikatnih izdelkih so obiskovalci našli prikrite čare adventnega in božičnega časa. Pa ne le to. Navdali so jih s toplino in veseljem, ki nam ju prinaša ta čarobni čas. »Z leti so se porajale nove in nove ideje, tako, da sem začel načrtno povezovati posamezno obliko stekla z materialom, ki sem ga našel v naravi. Iz te ljubezni so nastajali nove ideje, nove oblike in novi venčki.«
Oblikovanje stekla je, kot pravi umetnik, njegova prostočasna dejavnost in velika strast. Vsak aranžma je edinstven in vsak govori drugačno zgodbo. Uvod v adventni čas je bil v Galeriji Petrovčeve hiše tudi tokrat v znamenju Česnovih adventnih venčkov in dekoracij, na katere vsako leto čaka več obiskovalcev, ki pridejo iz različnih koncev Slovenije. Tako se je pred leti odločil, da bo vnesel novo svežino z ustvarjanjem inovativnih aranžmajev, in sicer z uporabo naravnih materialov in stekla. Letos je prvič predstavil iz stekla zaščitene kačje pastirje, tudi velikega studenčarja, ki se nahajajo na vodnem, močvirnatem območju občine Cerklje, največ na bajerjih v Češnjevku, Lahovčah in na jezeru na Strmolu. Izdelani so iz stekla in vsak je unikaten in raznobarvni, poudarek je na vijolični in modri barvi. Uporablja tudi vinsko trto in steklenice. Posebno pozornost obiskovalcev pa je pritegnil pogled na narejeno drevo z adventnimi venčki, ki so izdelani v steklenicah, stopljenih v postopkih fuzije.
Na ogled so bili letos adventni venčki krajanov oziroma gospodinj iz vasi pod Krvavcem, ki so izdelani iz različnih materialov, iz gline, blaga, različnih suhih plodov, čipk in zelenja. Venčke so razstavljali Polona Bradeško, Angelca Maček, Urška Vidmar, Unikati Nati, Andreja Gjerkeš Čučnik in firma M 8 iz Praprotne Police. Precejšnje pozornosti pa so bili deležni adventni venčki, ki so jih izdelali v Domu starejših Taber v Šmartnem pri Cerkljah v sodelovanju z otroki Osnovne šole Davorin Jenko Cerklje. Izmed tridesetih najlepših v Tabru so izbrali tri venčke za razstavo.
V prostorih galerije so bili na ogled tudi klekljani izdelki za božično novoletni čas od venčkov do angelčkov. Vseh je bilo okoli sto. Klekljarice skupine Lastovke, ki združujejo več kot dvajset klekljaric, so štiri prikazale v živo umetnost ustvarjanja slovenske čipke v avli Petrovčeve hiše. Lastovke združujejo klekljarice, ki pridno in urno sučejo kleklje iz Občine Cerklje in iz številnih okoliških krajev. Skupaj klekljajo od septembra leta 2009, takrat je začelo prvih deset članic. Njihova jata danes šteje že 24 lastovk. Nad izvedbo njihovih klekljarskih izdelkov skrbno bedita mentorici Lojzka Mrgole in Zdenka Zajc. Za predstavljeno so bile deležne številnih pohval. Božično drevo v veži Petrovčeve hiše pa so okrasili najmlajši iz cerkljanskega vrtca.
Zaradi slabega in deževnega vremena, je bil zato kulturni program v prostorih Hribarjeve vile. Z glasbo in plesom sta petkov utrip zaokrožila Godba Cerklje in Skupina Cerkljanski gavnarji. V Hribarjevi vili in na cerkljanski osnovni šoli Davorina Jenka pa so pripravili tradicionalni Miklavžev sejem, na katerem je sodelovalo štirinajst ponudnikov, na šoli pa še nekaj več.
Zavod za turizem Cerklje pa pripravlja tudi na Razstavo jaslic v Petrovčevi hiši, ki bo na ogled od srede 20. do sobote, 23. decembra. Vabijo pa vse, ki želijo sodelovati na letošnji razstavi, sporočajo iz TIC-a in da jih pokličete.
Besedilo: Janez Kuhar; Foto: Janez Kuhar in Franci Belšak, Cerklje 3. 12. 2023