Trg Davorina Jenka 13
4207 Cerklje na Gorenjskem
V Domu starejših Taber v Šmartnem pri Cerkljah na Gorenjskem je v začetku septembra praznovala stoprvi rojstni dan Angela Brankovič, šesta stanovalka doma, ki je dopolnila sto let in več. Še vedno je čila in zmeraj dobre volje. Za praznik je prejela veliko čestitk in tudi rojstno dnevno torto. V njeni družini se je rodilo 17 otrok.
Rodila se je septembra 1922 na Štefanji Gori, v majhni gorski vasici pod Krvavcem, ki je tedaj štela le šest kmetij, prijokala je na svet deklica, ki so ji dali ime Angela. Njen oče Franc in mati Katarina sta že imela hčerko, za Angelo pa se jima je rodilo še dvanajst sinov in hčera. V številni družini so že bili trije fantje iz prvega zakona, katerim je mama žal kmalu umrla. Ker je bila Šuštarjeva kmetija med večjimi v vasi je vseh sedemnajst otrok že od malih nog moralo pomagati v hlevu, na polju in v hiši. Žal je mati Katarina razmeroma kmalu umrla in tako so dekleta prevzela tudi delo v gospodinjstvu. Za kuho je skrbela najstarejša Manca. Ko so otroci malo odrasli so nekateri odšli delat na razne kmetije.
Izučila se je za šiviljo
Kot je povedala hčerka Tončka, so Angelo poslali v dolino, da se izuči za šiviljo. Stanovala je pri sorodnikih v Pšenični Polici, vsak dan pa je peš hodila v Češnjevek h gospe Markovi Ani, kjer se je učila šivanja. Po treh učnih letih se je vrnila domov na Štefanjo goro in pričela s šiviljstvom. Angela je bila zelo vesela. Da so ji kupili šivalni stroj, ki so ga pripeljali iz Nemčije. Za takrat je bilo to pravo bogastvo. Žal pa to ni dolgo trajalo, saj se je začela vojna in vse se je obrnilo na glavo. Angela je, kot je povedala, sodelovala v odporniškem gibanju kot kurirka. Na eni od kurirskih poti so jo zajeli sovražni vojaki in jo zaprli. Iz zaporov v Begunjah je bila premeščena na prisilno delo v Nemčijo kjer je tudi dočakala konec vojne in se srečno vrnila domov.
Poročila se je dve leti po vojni
Dve leti po vojni se je poročila z Antonom Brankovičem, s katerim sta se že pred vojno rada videla. Zgradila sta hišo v Cerkljah in rodilo se jima je pet otrok – Angelca, Tončka, Jože, Rafko in Marinka. Časi so bili težki in oče je skrbel za preživetje, mama pa je skrbela za dom in vzgojo otrok. Vsi so si ustvarili družine tako, da ima njihova babi Angela sedaj 12 vnukov, 17 pravnukov in 2 prapravnuka. Žal pa jih je oče po težki bolezni zapustil že pred veliko leti, pa tudi sin Jože je tragično preminul v gorah. Življenje prinese lepe stvari pa tudi žalostne. »Naša babi jih je vedno znala stoično prenesti in živeti naprej. Kljub temu, da ji zdravje vedno ni najbolje služilo, je z optimizmom dočakala 101 leto«, je povedala hčerka Marinka.
Zadnjih sedem let je njen dom v Domu Taber
Zadnjih sedem let je njen dom v Domu Taber, kjer zanjo zelo lepo skrbijo. Res sem hvaležna vsem, ki so se tako potrudili: zaposlenim v Domu Taber in županu Cerkelj Francu Čebulju, ki ji je prišel voščit, vsi skupaj pa so ji pripravili zelo lepo praznovanje.«, je še dejala hčerka Marinka. Stoprvi rojstni dan je Angela praznovala v začetku meseca septembra v Domu Taber vesela in dobre volje. Zaradi udarca v nogo, sedaj večinoma počiva v postelji. Prejela je številne čestitke, tudi od vseh zaposlenih in od vodstva Doma Taber. Nataša Lavtižar je prebrala čestitko, ki so jo napisali stanovalci Doma Taber, cerkljanski župan Franc Čebulj pa je ponosen, da imajo v Občini Cerklje stoletnico, in ji zaželel predvsem zdravja. Kot se za tak praznik spodobi, je slavljenka zarezala v rojstnodnevno torto, ki jo je v Domu Taber izdelala vodja kuhinje Biljana Bučić.
Besedilo in foto: Janez Kuhar, Cerklje, 4.9.2023