Trg Davorina Jenka 13
4207 Cerklje na Gorenjskem
ADERGAS - Kulturno umetniškodruštvo Pod lipo Adergas v sodelovanju z Občino Cerklje na Gorenjskem prireja tečaj – delavnico Pletarstva z naslovom K žegnu z domačo košaro.
Kot je povedala Angelca Maček iz Adergasa priznani pletarski mojster Janez Krišelj iz Preddvora v teh dneh deli znanje o pletenju košar iz leskovega lesa udeležencem v dvorani v Adergasu.
Tečaj poteka v mesecu marca in tudi še v aprilu v prostorih dvorane v Adergasu, udeležuje pa se ga dvanajst ljudi. Novembra lansko leto je preddvorskega pletarja Janeza Krišlja Ministrstvo za kulturo na predlog Slovenskega etnografskega muzeja, koordinatorja varstva nesnovne kulturne dediščine vpisalo v Register nesnovne kulturne dediščine, na kar je zelo ponosen. Kot pravi Janez, je to rezultat vsaj 25 let dela oziroma več, saj je začel plesti sredi osemdesetih let. Danes izdeluje cajne, košare za okras, koše, cambohe (košare brez ročaja z neravnim dnom), lese in še marsikaj drugega, inovativnega.
Veliko znanja si je pridobil z opazovanjem svojega strica in drugih pleraskih mojstrov, sam pa se je ds to obrtjo začel aktivneje ukvarjati po upokojitvi. Pletli pa sta tudi že njegova mama in teta. Odločil se je, ko se bo upokojil, bi rad čim več rokodelskega znanja prenesel tudi na mlajše generacije. Svojo prvo majhno cajno je izdelal leta 1994, ki jo uporablja še danes. Svoje znanje pletarstva z veseljem prenaša na mlajše tudi v osnovnih, srednjih in višjih šolah. Osnovni tečaji trajajo pet dni. Njegov rod izhaja iz Zgornje Bele pod Storžičem, vasi ob potoku Belica, ki izvira nad Bašljem. Tam je bilo veliko objektov od žag, mlinov do kovačij. Vsaka kmetija je imela nekoč več cajn, za delo na polju in pobiranje poljščin. Manj premožni pa so v njej nosili tudi velikonočne jedi k blagoslovu, pravi mojster Janez. Izdelovali so še cambohe, ki so bili predvsem namenjen nošenju krme v hlev. Danes pa se pri Krišljevih najpogosteje oglasijo lastniki konj, ki potrebujejo camboh za prenašanje stelje, prostornine do 50 litrov. V petdesetih letih je ta dejavnost zastala. Ljudje so odšli v službe, v bližnji Kranj, starejši pa so še nadaljevali s pletenjen cajn in košar.
Od leta 2015 je Janez Krišelj član Rokodelskega centra v Duo v Škofji Loki. Je tudi član Centra Domače in umetne obrti Škofja Loka, kjer uspešno sodeluje s Katjo Sekirnik, vodjo centra. Janez svoje znanje stalno dopolnjuje. Kjerkoli sliši kakšnega pletarja, ga skuša obiskati, da dobi novo informacijo. Vsako leto v sodelovanju z Rokodelskim centrom Duo v Škofji Loki vodi dva do tri delavnice, tečaje pa je imel tudi od Solčave do Bohinja.
Do tridesetega leta je bil aktiven športnik, potem rekreativec, smučarski tekač, biatlonec, rad pa ima tudi hojo po hribih. Vidi se, da je športnik po duši in telesu. Janez sedaj veliko kolesari po Sloveniji. Letno prevozi s kolesom okoli deset tisoč kilometrov. Do 27. marca je prevozil že dva tisoč kilometrov. Besedilo in foto Janez Kuhar, Cerklje, 27.3.2023