Trg Davorina Jenka 13
4207 Cerklje na Gorenjskem
Si videl zvezdice kako nocoj lepo žare? Si čutil mir noči, ki veje med vasmi? Nocoj je izpolnila se obljuba, davno dana že, rodil se je odrešenik,veliki kralj neba in zemlje.
Kulturno-umetniško društvo Pod lipo Adergas je v sodelovanju z Občino Cerklje na Gorenjskem v nedeljo na Božič 25. decembra 2022 in 26. decembra 2022 na god svetega Štefana, na praznik Dneva samostojnosti in državnosti prvič zelo uspešno pripravilo na samostanskem vrtu v Adergasu predstavo Božična zgodba z živimi jaslicami.
Želja po živih jaslicah je tlela več let
Kot nam je povedala Angelca Maček jim je več let tlela želja, da bi imeli tudi v Adergasu žive jaslice. Toda samo živali brez igre in petja se nam ni zdelo vredno bogatega izročila božičnih dogodkov. Kot še pravi Angelca Maček je »Monika Ribnikar iskala in skupaj smo pripravili svetopisemsko besedilo, ki je bilo vsem na voljo, povprašali smo pevce in številne akterje, če nimajo za Božične praznike kakšnih potujočih planov. Z razlago zamisli božične zgodbe so bili vsi navdušeni in so sprejeli naloge. Treba je bilo pripraviti živali, osla, kravo, ovce, pa ne samo živali, treba je bile narediti jasli in jaslice in Herodova vrata, izdelati ogrado za ovce, tri kurišča za ogenj in zvezdo repatico. Takoj zatem so se začele pevske vaje, fantje so pregledali prizorišče in uskladili kopico idej.«
Vse niti predstave, ki jo je tudi napisala, je imela Monika Ribnikar
Pevskih vaj se je udeležilo vsakih po 26 pevk in pevcev, ki sta jih vodila Sara Rozman in Primož Sirc. Tudi solisti so navdušili Rudi Aleksander Sirc, Matej Bolka in Sara Rozman ter Petra Maček Zarnik. Kostume je za predstavo šivala Stanka Kne, Božično zgodbo pa je pripovedovala Angelca Maček. Kostumi, scenarij in režija pa so delo Monike Ribnikar. Med pesmimi pa smo slišali tudi Ave Marijo Franza Shcuberta, Ivana Zupana Božji nam je rojen sin, in Sveto noč Franza Gruberja
Takoj so se odločili za čudovito samostansko dvorišče v Adergasu, ki je ograjeno in so ga nam nune zapustile v vsej lepoti. Nabavili so blago za vseh 50 kostumov in šivilja jih je delala kar dva meseca. Največ dela pri pripravah je imel Primož Sirc, ki je moral uskladiti vse napeljave za ozvočenje in za razsvetljavo prizorišča. Na treh kuriščih pastirskih ognjev in dvema , štorovoma, pred Herodovim gradom so zakurili ogenj, pol ure pred pričetkom in dim je napolnil ves prireditveni prostor na vrtu. Toda, ko se je ogenj umiril se je razkadilo in goreči ognjeni štori so pravljično osvetlili prizorišče Zgodbe o Božiču. Petnajst minut pred sedemnajsto so začeli prihajati obiskovalci. V začetku je bil prihod »normalen«, ustavljali so se pri ovcah, jih božali, pregledali kravo in oslička in si ogledovali kurišča. Toda postajalo je vse bolj gosto, na samostansko dvorišče v Adergasu so se zgrinjale množice ljudi, nekaj domačinov, večina obiskovalcev pa je prihajala iz oddaljenih krajev. Avtomobile so parkirali pri krožnem križišču na Trati in se v procesiji, in se kot pastirji po betlehemskih poljanah pomikali proti farni cerkvi Marijina oznanjenja v Adergasu. Organizatorji člani Kulturno umetniškega društva Pod lipo Adergas so bili presenečeni, ko so jim obiskovalci povedali, iz katerih krajev so se pripeljali na ogled Božične zgodbe in sicer iz Novega mesta, Postojne, Jesenic….
Obisk za prvo predstavo nad pričakovanjem
V tej veliki množici ljudi, v obeh dnevih okoli 1200, ni bilo možnosti, da bi vsi dobro videli dogajanje. Zapolnili so tudi velik župnijski balkon in tudi stopnice nanj. Obdali so vse dogajanje, stali ob kulisah, pri pevcih, ob kuharjih ki so pripravljali čaj in kuhano vino, skratka bili so povsod. Številko obiskovalcev je bilo zelo težko oceniti, pravijo, da jih je bilo več kot štiristo.
Zgodba je stekla, vmes je mukala krava, kar je še dvignilo prijetno razpoloženje , dva pastirja sta pestovala mladi ovci, kar so jima zavidali vsi otroci. Ovčki sta meketali, da je njuno oglašanje še stopnjevalo pričakovanje. Ob pogledu na Marijo in Jožefa so med ljudmi krožila vprašanja….ali sta mož in žena, ali sta res zaročena in ko sta dobila še živega Jezuščka je bilo vzdušje med gledalci na vrhuncu. Pogovarjali so se, če je res živ, ne pa ni, kako da ne, saj sem videla da brca z nogami, je pripomnila druga obiskovalca. Čez čas ga je Marija vzela v naročje in odgovor je bil viden vsem . Živ otrok v jaslih in v naročju device Marije.
Oglasil se je tudi osliček, dete so hodili gledat pastirji, kralji so mu prinesli darila in pesem se je razlegala po samostanskem vrtu. Veliko ljudi je pohvalilo lepo oblečene in lepo izdelane kostume, ki so še dodatno pričarali praznično razpoloženje.
Prejeli številne pohvale, med njimi tudi od župana Čebulja
Med obiskovalci na predstavi je bil tudi cerkljanski župan Franc Čebulj s soprogo, ki je bil izredno navdušen nad predstavo. Zelo lep ambient, člani Kulturno umetniškega društva Pod lipo Adergas pa so med najbolj aktivnimi v bivši kranjski občini.
Zahvala obiskovalcem
Na koncu predstave se je Angelca Maček zahvalila vsem prisotnim za potrpljenje, ker vsi niso videli na prizorišče, so pa dogajanje spremljali kar so pač slišali. Povedala sem, da Boga, ki se je rodil ne moremo potipati, ne moremo ga videti, lahko pa ga začutimo v svojem srcu. In če smo s to božično zgodbo uspeli v sleherne ali v večjem delu prisotnih prižgati majhno iskrico božje ljubezni, potem je naše poslanstvo doseglo svoj namen. Da se nasmehnemo drug drugemu, da se imamo radi in da širimo in vnemamo božjo ljubezen med vsemi, ki jih srečujemo vsak na svoji poti skozi življenje. Angelca Maček še obiskovalce predstave povabila na čaj in na kuhano vino. Nekateri so uživali v pogovoru, drugi ob čaju, otroci pa ob ovcah.
Priznanje za Moniko
Moniki Ribnikar ki je pripravila predstavo, se je zahvalil v imenu vseh članov Kulturno umetniškega društva Pod lipo Adergas Rezar Rok in potem so se ugasnile luči. Ostali so plameni ognjev in dobra volja po dobro opravljenem delu.
Besedilo: Janez Kuhar, 27.12.2022, foto: Janez Ribnikar