Trg Davorina Jenka 13
4207 Cerklje na Gorenjskem
Varno v šolo in nazaj je glavna skrb policistov v prvih septembrskih dneh, ko se zaključijo šolske počitnice in začne novo šolsko leto. Zagotavljanje varnosti otrok je v teh dneh namreč ena najpomembnejših nalog policije. Na prihajajoč mesec se ne pripravljajo le otroci, temveč tudi njihovi starši, učitelji in policisti. V prvih šolskih dneh bomo policisti obiskali tudi vse prvošolčke. Razdelili jim bomo posebne zloženke, preventivni plakat "Varno v šolo", s katerim želimo otrokom prometno varnost še bolj približati in hkrati z njimi opozoriti starše, da za prometno vzgojo nikoli ni prezgodaj. Prisotni bomo še na prvih roditeljskih sestankih s starši, kjer jih bomo seznanjali s prometnimi pravili ter pričakovanim vedenjem in ravnanji v prometu. Svetovali jim bomo tudi, kako biti zgled otrokom, saj so ravno njihova vsakodnevna ravnanja v prometu tisto, kar otroci vidijo in kar posnemajo.
VARNO V ŠOLO
Po starosti med mlajšimi pešci in kolesarji v nesrečah, ki so jih med šolskim letom lani obravnavali kranjski policisti, najbolj izstopajo otroci, stari 7 do 14 let. Udeleženi so bili v štirih (4) nesrečah. En kolesar (0), ki je bil tudi povzročitelj nesreče, je utrpel hude telesne poškodbe, dva (4) pa lažje. V starosti do 7 let kranjski policisti niso obravnavali nesreče, v kateri bil otrok udeležen kot pešec ali kolesar, kar je spodbudno, saj gre za najbolj ranljivo skupino udeležencev v prometu, ki ji je potrebno nameniti posebno pozornost in jo obvarovati pred nevarnostmi v prometu.
Nekoliko več nesreč, v katerih so bili udeleženi pešci in kolesarji, pa so v preteklem šolskem letu obravnavali vsi gorenjski policisti, v katerih ponovno najbolj izstopajo otroci, stari od 7 do 14 let. Udeleženi so bili v sedmih (10) nesrečah. Dva (0), ki sta bila tudi povzročitelja nesreč, sta se huje, trije (6) pa so se lažje telesno poškodovali. V starosti do 7 let je bil v nesreči udeležen en (1) otrok s kolesom, ki v nesreči ni bil telesno poškodovan, medtem ko so bili v starostni skupini od 14 do 18 let v nesrečah udeleženi trije (5) kolesarji, ki so utrpeli lahke telesne poškodbe in štirje (0) pešci. Trije med njimi so se v nesrečah lažje telesno poškodovali.
Kljub ugodni prometni statistiki je dejstvo, da je vsaka prometna nesreča, ne glede na starost udeleženca, ena preveč, še posebej, če so v teh nesrečah udeleženi otroci.
Zato smo že pregledali okolice šol, ustreznost prometne signalizacije na šolskih poteh in se pogosteje pojavljamo na mestih, kjer bo otrok, pa tudi verjetnosti za nastanek nesreč, največ. Z vodstvi šol samo pregledali še načrte varnih šolskih poti, s sveti za preventivo in vzgojo v cestnem prometu pa smo se dogovorili tudi o načinu in obsegu varovanja otrok na poti v šolo in iz nje. Pozabili nismo niti na gasilska društva in druge organizacije ter prostovoljce, ki bodo ob policistih in drugih skrbeli za varnost na šolskih poteh.
V prvih šolskih dneh bomo policisti obiskali tudi vse prvošolčke. Razdelili jim bomo posebne zloženke, preventivni plakat Varno v šolo, s katerim želimo otrokom prometno varnost še bolj približati in hkrati z njimi opozoriti starše, da za prometno vzgojo nikoli ni prezgodaj. Prisotni bomo še na prvih roditeljskih sestankih s starši, kjer jih bomo seznanjali s prometnimi pravili ter pričakovanim vedenjem in ravnanji v prometu.
Svetovali jim bomo tudi, kako biti zgled otrokom, saj so ravno njihova vsakodnevna ravnanja v prometu tisto, kar otroci vidijo in kar posnemajo.
Pri vožnji s kolesom je predvsem pomembno, da otrok do 6 leta ne sme voziti po kolesarski poti in tudi ne po cesti. Samostojno lahko vozi šele, ko je star 8 let in ima kolesarsko izkaznico. Brez kolesarskega izpita pa kolesar od 6 do 14 leta lahko vozi kolo samo v spremstvu polnoletne osebe. S kolesom se mora voziti po pravilni strani ceste in v pravi smeri vožnje. Ne sme voziti ob slabem počutju, pa tudi ne pod vplivom alkohola ali drog – kar je pri najmlajših sicer zelo malo verjetno, pri tistih nekoliko starejših pa že možno. Pomembna je še ustrezna oprema, svetla oblačila in zaščitna čelada ter varna vožnja, pri kateri kolesar ne spušča rok s krmila, ne vozi po zadnjem kolesu, ne vijuga po poti, ne telefonira, ne posluša glasbe in hkrati upošteva pravila o prednosti, varni vožnji mimo in varno prehiteva, vozi na primerni varnostni razdalji in s prilagojeno hitrostjo ter je pozoren še na pešce, rolerje in druge prometne udeležence
V kolikor pa je otrok v prometu udeležen kot pešec, je pomembno predvsem
da:
Otroci morajo imeti na poti v vrtec in prvi razred osnovne šole ter domov tudi spremstvo polnoletne osebe, samostojno pa smejo sodelovati v cestnem prometu šele, ko se starši, skrbniki oziroma rejniki prepričajo, da so otroci sposobni razumeti nevarnosti v prometu in da so seznanjeni s prometnimi razmerami na prometnih površinah, kjer se srečujejo s cestnim prometom.
Spremljevalci na poti v šolo so lahko tudi otroci, starejši od 10 let, in mladoletniki, če to dovolijo starši, skrbniki oziroma rejniki otroka.
Otroci, ki obiskujejo prvi razred osnovne šole, lahko prihajajo v območju umirjenega prometa in v območju za pešce v šolo tudi brez spremstva, če to dovolijo starši, skrbniki oziroma rejniki.
Da bi spremljali poskrbeli za varnost otrok, bomo policisti v okolici šol v prvih šolskih dneh pa tudi kasneje izvajali poostrene nadzore prometa.
Merili bomo hitrost vožnje in umirjali promet na cestah; preverjali varno hojo otrok in uporabo prometnih površin; opremljenost otrok z odsevnimi telesi, brezhibnost koles in uporabo zaščitne čelade, poleg tega pa še tehnično brezhibnost vozil za prevoze otrok ter uporabo varnostnih pasov in dodatne opreme za privezovanje otrok v vozilih.
Ob vseh opozorilih in nasvetih, ki smo jih namenili pešcem, kolesarjem, pa tudi staršem, sporočamo še, da bomo v nadzorih kontrolirali tudi ostale udeležence v prometu, predvsem voznike motornih vozil, ki naj ravnajo odgovorno, z upoštevanjem prometnih pravil pa zagotovijo varnost vsem. Od njih samih je namreč največ odvisno, kako varne bodo naše ceste, predvsem pa otroci.
Sporočamo še, da za začetek vzgoje otroka za udeležbo v prometu ni nikoli prezgodaj. Bolje prej, kot kasneje!
Prilagamo tudi plakat Varno v šolo Policijske uprave Kranj, ki je namenjen predvsem otrokom prvih razredov osnovnih šol. V osnivnih šolah v Kranju smo jih s predstavniki kranjske občine že razdelili.
Statistični podatki v oklepajih so za šolsko leto 2011 – 2012.
Policijska postaja Kranj