Trg Davorina Jenka 13
4207 Cerklje na Gorenjskem
Prihodnji začetek tedna se namreč začne novo šolsko leto, spet pa bodo na cestah tudi otroci. Aktivnosti policije za zagotavljanje varnosti otrok na poti v šolo in iz nje sicer potekajo že kar nekaj časa, več pa jih bo zlasti v prvih šolskih dneh, ko bodo policisti še več prisotni v okolici šol in vrtcev, po varnih poteh pa bodo spremljali tudi prvošolčke.
V nadzorih, ki se bodo izvajali predvsem v času, ko otroci prihajajo v šolo ali se iz nje vračajo domov bodo gorenjski policisti posebno pozornost namenili predvsem opremljenosti otrok z rumenimi ruticami in odsevnimi telesi (v nočnem času ali ob zmanjšani vidljivosti); opremljenosti in brezhibnosti koles in koles s pomožnim motorjem ter mopedi, s katerimi se vozijo otroci in mladoletniki; uporabi ustreznih zadrževalnih sistemov pri prevozu otrok; tehnični urejenosti vozil, s katerimi se prevažajo otroci v šolo in parkiranju, zlasti v okolici šol in vrtcev. Preventivne in ostale aktivnosti za varovanje otrok na poti v šolo in iz nje bodo policisti izvajali tudi v preostalih mesecih šole.
V lanskem šolskem letu (od 1. 9. 2013 do 30. 6. 2014) je bilo v nesrečah udeleženih 50 mladostnikov. Največ je bilo starejših mladoletnikov (od 16 do 18 let). Udeleženi so bili v 17. nesrečah, kot kolesarji, pešci, mopedisti, motoristi in tudi vozniki avtomobilov. 8 nesreč so povzročili. V 16. nesrečah so bili udeleženi še otroci med 7. in 14. letom starosti, največkrat kot pešci in kolesarji. Povzročili so 6 nesreč – kot kolesarji so bili udeleženi v 6. nesrečah, 5 so jih povzročili, kot pešci pa so povzročili 1 nesrečo. Otroci do 7. leta so bili udeleženi v 9. nesrečah, povzročili niso nobene, mlajši mladoletniki (od 14 do 16 let) pa v 8. nesrečah, povzročili so 3. V nesrečah je bilo poškodovanih 42 mladostnikov,4 med njimi huje. Na poti v šolo ali iz nje ni bil poškodovan noben otrok.
Opozorilo voznikom in nasvet staršem
Voznike opozarjamo, naj vozijo varno, otrokom pa omogočijo varno prečkanje ceste ter varen prihod v šolo in iz nje. Pravočasna ustavitev vozila bo veliko lažja, če bodo vozniki dosledno upoštevali omejitve hitrosti in jo povsod prilagodili razmeram na cesti.
Veliko pa lahko naredijo že tudi starši sami. Svetujemo jim, naj otroke seznanjajo s situacijami v prometu, varnim prečkanjem ceste, nevarnimi mesti, zlasti pa s svojim zgledom poskrbijo zato, da bodo otroci znali pravilno ravnati v prometu. Pri tem si lahko pomagajo tudi s preventivnimi plakati kranjske policijske uprave, tudi z letošnjim, ki smo ga pripravili v sodelovanju s kranjskim svetom za preventivno in vzgojo v prometu. Plakati bodo v prihodnjih dneh razdeljeni med osnovne šole in vrtce, prikazujejo pa najpogostejše situacije, v katerih se med udeležbo v prometu znajdejo otroci.
Glavna opozorila na plakatu so:
Otrok naj svojo pot v šolo pozna na pamet
Za varno udeležbo v prometu mora otrok poznati barve na semaforju; se vedno ustaviti na robu ceste; se pred prečkanjem ceste prepričati, da ima prosto pot (s pogledom levo, desno in še enkrat levo) in jo prečkati na prehodu za pešce; vedeti, da najkrajša pot ni vedno najvarnejša, zato naj na svoji poti izbira označene ali semaforizirane prehode za pešce, nadhode oziroma podhode; pravilno hodi po pločniku ali ob robu ceste, če pločnika ni; uporablja kolesarsko čelado in je med vožnjo z vozilom pripet z ustreznim zadrževalnim sistemom. Pot v šolo in nazaj naj otrok pozna na pamet.
Uporaba površin v prometu
Pločniki so namenjeni pešcem, kolesarske poti in steze kolesarjem, cesta pa voznikom motornih vozil, medtem, ko posebnih prevoznih sredstev kot so rolerji, skiroji, rolke ipd. na cesti ni dovoljeno uporabljati.
Je pa njihova uporaba pogojno dovoljena na pločnikih, poteh za pešce in kolesarskih poteh ter na območjih za pešce in v območjih umirjenega prometa. Pogojno zato, ker uporabniki posebnih prevoznih sredstev s svojo udeležbo ne smejo ovirati ali ogrožati pešcev in kolesarjev, način in hitrost gibanja morajo prilagoditi razmeram v prometu, njihova hitrost pa ne sme preseči največje hitrosti, s kakršno se lahko gibljejo pešci. Zato naj otroci zelo pazijo, uporabljajo pa naj vsaj osnovno zaščitno opremo (npr. čelado, ščitnike ipd.). Nevarnost zanje lahko predstavlja zlasti slabo vreme, mokri pločniki ali kolesarske površine, gost promet in ovire na cesti.
Spremstvo otrok v šolo
Mlajši otroci morajo imeti na poti v vrtec in prvi razred osnovne šole ter domov spremstvo polnoletne osebe. Spremljevalci so lahko tudi otroci, starejši od 10 let in mladoletniki, če to dovolijo otrokovi starši skrbniki oziroma rejniki otrok. Otroci, ki bodo obiskovali prvi razred osnovne šole, lahko z dovoljenjem staršev prihajajo v območju umirjenega prometa in v območju za pešce v šolo tudi brez spremstva. Učenci prvega in drugega razreda osnovne šole morajo na poti v šolo in iz nje nositi tudi rumeno rutico, nameščeno okoli vratu.
Otrok v avtu
Otroke v vozilih vozimo ustrezno zavarovane z zadrževalnim sistemom, uporaba pa je obvezna na vseh sedežih. Otrok, manjši od 150 cm, mora biti zavarovan z zadrževalnim sistemom, ki je primeren njegovi telesni masi. Vendar pa otrok ni dovoljeno prevažati v nazaj obrnjenem zadrževalnem sistemu v sedežu za potnike, zaščitenem s prednjo zračno blazino, razen če je zračna blazina deaktivirana. Take prevoze otrok zaradi varnosti vseeno odsvetujemo. V motornem vozilu, ki ni opremljen z zadrževalnim sistemom, ni dovoljeno prevažati otrok, mlajših od treh let, otroke, starejše od treh let in manjše od 150 cm, pa je dovoljeno voziti le na sedežih, ki niso prednji sedeži. Vozniki in starši naj vedno tudi sami uporabljajo varnostni pas, saj tako otroku nudijo dober zgled.
Ustavitev in parkiranje vozil
Policisti bodo v nadzorih in pri prometnih kontrolah pozorni tudi na pravilno ustavitev in parkiranje vozil v okolici šol in vrtcev. Zato predlagamo, da vozniki te obveznosti ne zanemarijo, saj z nepravilno ustavitvijo ali parkiranjem lahko, ne samo ovirajo, ampak tudi ogrožajo otroke. Otroci naj v avto vstopajo in izstopajo na tisti strani, ki je obrnjena stran od drugih vozil in prometa; na pločnik, če je; zlasti pa na takih mestih, kjer otrok ne more iz avta takoj steči na cesto. Mlajšega otroka naj starši iz vozila vzamejo sami.
Policijska uprava Kranj
mag. Bojan Kos