Trg Davorina Jenka 13
4207 Cerklje na Gorenjskem
V Petrovčevi hiši v Cerkljah na Gorenjskem je na ogled od četrtka, 19. septembra, jubilejna deseta samostojna razstava 360 čipk in klekljanih izdelkov pridnih rok 36 deklet in žena klekljarske skupine Lastovke Cerklje. Letošnjo jubilejno razstavo so poimenovale Okroglih deset let.
Lastovke združujejo klekljarice, ki pridno in urno sučejo kleklje iz Občine Cerklje in številnih okoliških krajev. Skupaj klekljajo od septembra leta 2009, takrat je začelo prvih deset članic. Njihova jata danes šteje že 36 lastovk. Nad izvedbo njihovih klekljarskih izdelkov skrbno bedita mentorici Lojzka Mrgole in Zdenka Zajc.
Klekljana čipka je resnično umetnina, mavrica barv in belina v nitih, ki se prepletajo v nešteto tehnikah. Njihovo delo je prepleteno z ljubeznijo do klekljanja in druženja, kjer ustvarjajo čudovite unikatne izdelke. Klekljarice se srečujejo vsak ponedeljek zvečer od 18. do 20. ure v prostorih Osnovne šole Davorina Jenka v Cerkljah.
Ob otvoritvi razstave so s krajšim kulturnim programom, ki ga je domiselno povezovala Anka Vidmar, nastopili recitatorji, z ubranim petjem pa skupina Klasje iz Cerkelj. Med gosti na otvoritvi so bili poleg podžupana Občine Cerklje Andreja Kosca, (župan Franc Čebulj se je opravičil zaradi nujne zadržanosti) tudi klekljarice iz več slovenskih društev. Izdelki so vzbujali veliko pozornosti in pohval, precej pohval pa je tudi v knjigi vtisov.
Alojzija Mrgole je za prt Krizantem vložila 216 ur. Nad razstavo so bile navdušene tudi članice kulturnega društva Trebnje, klekljarske skupine Žnurce, ki jim predseduje Marija Prosenik. Kot je dejala Prosenikova, je pri Lastovkah viden zelo velik napredek: »Všeč mi je postavitev razstave, navdušena pa sem tudi nad njihovimi čipkami. Čestitam jim, kajti z raznimi tehnikami so v zadnjih letih zelo napredovale«. V tem času so sodelovale v mednarodnem projektu Klekljamo prt za Lurd, klekljale so prte za strunjansko cerkev in Brezjansko baziliko, njihove čipke pa krasijo tudi oltarje v ljubljanski stolnici, frančiškanski cerkvi ter župnijske cerkve v Cerkljah, Šenčurju in Dupljah ter podružnično cerkev v Lahovčah.
Sedaj izdelujejo čipke, ki bodo krasile oltar v slovenski cerkvi v Buenos Airesu. Sodelovale so tudi na treh natečajih izdelovanja čipk v Žireh, kjer so bile nagrajene. Nagrajeni izdelki so tudi na ogled na razstavi v Cerkljah. Klekljarice so se zahvalile Tini in njenemu možu Marjanu Ručigaju za izvirno postavitev letošnje razstave.
Razstava bo na ogled vsak dan do četrtka, 26. septembra, od 9. do 19. ure.
Besedilo in foto: Janez Kuhar