Trg Davorina Jenka 13
4207 Cerklje na Gorenjskem
V soboto, 18. maja, so v Borštnikovi muzejski kovačiji v organizaciji Kulturnega društva Ignacija Borštnika Cerklje in ob sodelovanju članov Cehovskega društva kovačev Slovenije, katerega član je tudi Dane Novak iz Borštnikove kovačije, izdelali ročno kovano železno ograjo. Ograja bo varovala potomko najstarejše trte na svetu z Mariborskega Lenta v Cerkljah, izdelano ob 160. obletnici rojstva Ignacija Borštnika. Pri izdelovanju 4,70 metrov ročno kovane kovinske ograje je sodelovalo devet kovačev iz vse Slovenije. Med kovači so bili predsednik Cehovskega društva kovačev Slovenije Alojz Vrbnjak iz Peker pri Mariboru, Marjan Štampek iz Škocjana na Dolenjskem, Saša Pavlin iz Komna na Krasu, Bruno Kalčič iz Blejske Dobrave, Janez Mir iz Sv. Jurija ob Ščavnici, Peter Šterbal iz Maribora, Milan Šinkovec iz Komende in glavna organizatorja tega dogodka, domačina iz Cerkelj na Gorenjskem, kovač Janez Globočnik in Dane Novak iz Borštnikove domačije.
V Cerkljah je bil tudi Bruno Kalčič iz Blejske Dobrave, ki se z umetnim kovaštvom ukvarja že 34 let. Na svetovnem prvenstvu na Češkem je postal svetovni podprvak v umetnostnem kovanju in edini Slovenec, ki je dosegel to »titulo«, izdelal pa je kovano violino! Marjan Štampek je prikazal izdelovanje ortopedskih podkev in bil deležen velikega zanimanja med obiskovalci. Podpredsednik cehovskega društva kovačev Slovenije Janez Globočnik, ki je skrbel, da je izdelovanje ograje potekalo po načrtih, je povedal, da so večino materiala prispevali kovači sami, za kar jih je Dane Novak z Borštnikove domačije nagradil dvakrat s krepko malico. Kovači so lahko okusili ržen kruh s semeni, ki so ga spekli v stari Kumrovi hiši v Bilčovsu na avstrijskem Koroškem ter kruh iz domače Borštnikove krušne peči, zelo pa se je izkazalo z donacijo domačih klobas podjetje Kmečki hram iz Cerkelj. Kot je povedal Alojz Vrbnjak, predsednik Cehovskega društva kovačev Slovenije, s takšnimi srečanji obujajo zanimanje in spodbujajo mlade za to obrtno dejavnost- kovaški poklic.
Sedaj je v cehovskem društvu aktivnih 40 članov, le 25 kovačev pa se še preživlja s kovaštvom, še ti pa so večinoma specializirani le za nekatera dela iz te obrti (podkovno, umetnostno in orodno kovaštvo). Malo je še rok, ki znajo izdelati lemež in podkovati konja.
Letošnje, četrto mednarodno srečanje kovačev bo v soboto, 7. septembra na trgu na Stari Savi na Jesenicah. Srečanje pripravljata Gornjesavski muzej Jesenice v sodelovanju s Cehovskim društvom kovačev Slovenije. Ob zaključku delovne akcije se je vsem kovačem za izredno kvalitetno opravljeno delo zahvalil Dane Novak iz Borštnikove domačije.
Besedilo in foto: Janez Kuhar