Trg Davorina Jenka 13
4207 Cerklje na Gorenjskem
Pisalo se je leto 1951, dobrih šest let po koncu druge svetovne vojne. Gasilstvo je torej v osnovi humana in plemenita dejavnost saj ne deluje le ob požarih ampak tudi ob elementarnih nezgodah (poplave, potresi in podobne naravne nesreče). Gasilski reki in pozdravi "NA POMOČ!" ali " V SLUŽBI LJUDSTVA NA POMOČ!" dovolj nazorno in zgovorno izražajo širino in vsebino dejavnosti. Gasilci nikoli ne vprašamo, komu gori ampak kje gori.
Tako s vaščani Spodnjega Brnika dan pred Velikim šmarnom (14 avgust 1951), ko so ognjeni zublji lizali "Bolkov" hlev in požirali njegovo bogato založenost s živinsko krmo ter ko smo lahko le reševali živino, da je ni uničil ogenj, spoznali da v naseljih Spodnji Brnik in Vopovlje, ki spadata pod varstvo svetega Simona in Juda Tadeja v podružnični cerkvi na Spodnjem Brniku, rabimo dejavnost, ki se ji reče gasilska dejavnost v prostovoljnem smislu. Od tu dalje se prične kronološki zapis, ki je še ohranjen v zapisnikih naše gasilske dejavnosti:
1951
ZAPISNIK
prve seje pripravljalnega odbora prostovoljnega gasilskega društva vasi Sp. Brnik.
Navzoči so: Mušič Janez, Jenko Franc, Lampe Jože, Lampe Ciril, Jenko Janez, Jereb Peter, Verbič Ivan, Hafner Franc, Naglič Franc, Fajfar Franc, Kalinšek Janez, , Žnidar Anton.
Ta sestanek se sklicuje na podlagi želje vaščanov, ki so uvideli potrebo po lastni gasilski četi, pri požaru 14.8.1951 pri "Bolku", ker je eno uro in petnajst minut že gorelo, predno je prišla prva gasilska četa na pomoč. To pa zaradi tega, ker so gasilske čete precej oddaljene in jim ni bilo prej mogoče.
Zato naprošamo Okrajno GZ, da to upoštevajo in nam dovolijo ustanoviti svojo PGD, in nas registrirajo.
Izvoljen je pripravljalni odbor: predsednik Mušič Janez, člani Jenko Janez, Lampe Jože, Lampe Ciril, Hafner Franc, Fajfar Franc, Verbič Ivan, Naglič Franc, Jereb Peter.
Sp. Brnik, 20.8.1951
Pri "Štruklju" (Janez Mušič) se sestane dne 20.8. pripravljalni odbor, ki mu načeljuje Janez Mušič. Odbor objektivno oceni, da je pri "Bolku" gorelo eno uro in petnajst minut do prihoda prvih sosednjih gasilskih enot. Zato nujno rabimo gasilsko operativo.
28.8. je pripravljalni odbor določil datum za ustanovni občni zbor in sicer 2.9.1951 ter kandidatno listo za organe društva. Na ustanovnem občnem zboru, dne 2.9.1951, so bili na tajnih volitvah izvoljeni v gasilski odbor naslednji vaščani:
Delegati za OGZ
Janez Jenko in Jože Lampe ter za RGZ Franci Naglič
Na prvi seji upravnega odbora dne 6.9.1951 je bilo ugotovljeno, da prostovoljno gasilsko društvo Spodnji Brnik šteje 75 članov, od tega 54 aktivnih in 21 podpornih članov.
Upravni odbor je imenoval štiri komisije po tri člane, za nabiranje prostovoljnih prispevkov za nakup gasilskega orodja, ter sklenil prirediti gasilsko veselico za dan 4 oktober, katere čisti dobiček bi bil namenjen za nabavo opreme. Veselica ni bila izvedena zaradi slabega vremena in poznega jesenskega časa.
Članstvo pa je začelo s posekom darovanega lesa, ki so ga darovali kmetje. Prostovoljne prispevke smo pobirali tudi v sosednjih vaseh, kajti v program za leto 1952 smo si zadali gradnjo gasilskega doma in nabavo motorne brizgalne.
1952
Pobiranje prostovoljnih prispevkov v lesu in denarju se nadaljuje tudi v sosednjih vaseh.
Delo s posekom lesa je zaustavil sneg, ki je pričel padati 15 februarja. Snežilo je neprestano tri dni. Snega je zapadlo poldrugi meter tako, da je bilo ta slučaj šteti med elementarne nesreče. Pod težo snega je v Lahovčah klonilo gospodarsko poslopje. Najprvo je bilo treba odstraniti sneg z objektov nakar je bila splošna mobilizacija za odstranjevanje snega na cestiščih. Vse delazmožno prebivalstvo je bilo vklučeno v to akcijo. Brniški gasilci so v tej akciji opravili vsak po 40 do 45 ur (tako v kroniki-zapisnik seje PGD z dne 13.3.1952). oranje snega z velikim plugom, ki ga je vleklo tudi po šest parov konj ni bilo možno, ker so se konji ugrezali. Torej le ročni odmet snega.
Preko leta 1952 je bila aktivnost gasilcev usmerjena v pripravo na gradnjo doma. V avgustu je bila nabavljena motorna brizgalna MB Zvon Šentvid (motor DKW) pri Mihi Kogovšku v Ljubljani.
1953
Nadaljuje se z akcijami za gradnjo doma. Prihaja do medsebojnih nesoglasij. Vzrok temu je nedvomno v neprijetni vesti, da se bo pričelo z izgradnjo letališča na Brniku, ki bo močno prizadela lastnike gozdov. Vsesplošno malodušje se polasti vseh vaščanov. V bojazni, kakšna bo prihodnost ljudi, ob takem velikem mednarodnem gigantu se odraža tudi gasilska vnema, ki upada.
1954
Nadaljuje se z izgradnjo doma. Ogromno ročnega dela, nobenih strojev, gradbišče, kot takoj po vojni na gradbiščih raznih javnih objektov. Za predsednika je izvoljen Janez Erzar (Fikovtov).
1955
Nadaljuje se z gradnjo doma. V tem letu je bila gradnja doma v polnem razmahu. V Lahovčah je nenehno gorelo. 1 novembra 1954 je gorelo pri "Strižmanu" (Lipar Jožetu). Zadušila se je vsa živina. V letu 1955 pa dvakrat pri "Murnu" (gospodarsko poslopje in hiša), pri "Jurčku" (gospodarsko poslopje) in pri "Štefancu" (gospodarsko poslopje). Prižigal je telesno in duševno zaostali piroman Ciril Lipar (Strižmanov), ki je ob tem užival.
1956
Na občnem zboru, dne 22.1.1956, je bilo poročano, da je bilo do sedaj opravljenih 3600 delovnih ur pri gradnji doma, s predhodnim posekom lesa in pripravo materiala pa še dodatnih 1600 delovnih in 950 vprežnih ur. Izvoljen je bil nov upravni odbor, ki mu je načeleval Alojz Lampe. Gradnja doma se je nadaljevala s finalnimi deli ter urejanjem okolice, z zasaditvijo kostanja in zatravitvijo funkcionalnega zemljišča.
1957
Razni tečaji v Medvodah so nudili pridobitev podčastniških in častniških nazivov in izprašanih gasilcev.
1958
Na čelo društva stopi prizadeven in vztrajen ter pokončen gasilec Jožef Jenko (Žušm). S svojo odločnostjo in zagnanostjo se kmalu vidni dobri rezultati. Gradnja doma gre v zaključno fazo, dolgovi se manjšajo, veselice so uspešne, krajani obeh vasi se polnoštevilčno udeležujejo veselic. Spodnji Brnik in Vopovlje sta kot ena družina. Vasi torej povezuje gasilsko drustvo s svojo dejavnostjo.
1959
Izvede se prekritje doma, zaradi slabe opeke namestijo se napušči. Zagnanost za društveno dejavnost se nadaljuje in proti koncu leta nekoliko pojema. Upravni odbor dobro deluje.
1960
16 novembra tega leta je v knjigi zapisnikov PGD Spodnji Brnik-Vopovlje vpisana zadnja seja upravnega odbora, tedaj je namreč prišlo do ukinitve gasilske zveze Cerklje, medtem ko so nekdanja društva postala gasilske enote v sklopu te zveze. Taka organiziranost je trajala do konca leta 1968 torej celih osem let nismo samostojno delovali, odločali o svojih usmeritvah in v smislu boljše organiziranosti. Skratka gasilska dejavnost v teh letih zamre, spodnjebrniški gasilci smo kot gasilska enota delovali le po potrebi operativno, torej pri elementarnih nesrečah in morebitnih požarih.
Dne 4.2.1968 pa občni zbor PGD ponovno sprejme sklep, da se društvo ponovno ustanovi, sprejme se tudi nov statut z dodatkom člena 40, ki izrecno določa, da v primeru prenehanja društva prevzame imovino društva krajevna skupnost Brniki. Ob prenehanju društva v letu 1960 je namreč imovino društva prejela OGD v okviru občine.
Ko nismo bili v teh letih samostojni je prišlo celo do take napake, da je voda v motorni brizgalni zamrznila, kar je povzročilo zastoj v operativi tudi v slučaju nujne uporabe.
1969
Spet smo zadihali, kot svobodni gasilci z lastnimi spodbudami in uresničevanjem svojih ciljev. V tem letu se ponovno organizira veselica. Rezultati teh so pogojili vzdrževanje gasilske opreme in delno obnovo gasilskega doma, ker se v letih neobstoja društva ni vlagalo v vzdrževanje opreme in doma. Nabavimo novo motorno Brizgalno Rosenbauer.
1970
Vse leto je bil v glavnem poudarek na usposobitvi operativne enote. Prireditev-veselica je uspela. V tem letu ni bilo posebnih akcij, vzdrževanja doma posodabljanja gasilske opreme. Gasili smo tudi požar na cerkvi, ki ga je zanetila strela zaradi dotrajanega strelovoda in požar pri "Kovaču"- Lampe.
1971
Občni zbor 24. januarja je dal poseben poudarek 20 letnici društva. Zato so se vršile skozi vse leto prireditve skupaj s KUD Spodnji Brnik, kot so razna tekmovanja, slavnostna seja, veselica in druga srečanja s sosednjimi društvi. V tem letu je bila nabavljena sirena in nameščena v stolp.
1972
Leto zaznamujejo aktivnosti članstva, predvsem v strokovnem usposabljanju in vzdrževanju opreme. Članstvo naraste na 117 aktivnih gasilcev.
1973
V tem letu GD razvije svoj prapor. Akcija je zahtevala dosti priprav in dela in odlično uspela. V programu je izdelava hidrantnega omrežja ali več bazenov za intervencije v naseljih oddaljenejših od potoka Reka.
1974
Na občnem zboru 6.1.1974 je dotedanji predsednik Jože Jenko izrazil željo, da naj ga nasledi nekdo od mlajših gasilcev. Za predsednika je izvoljen Miro Zalokar. Jože Jenko (Žušm) je vodil društvo polnih 17 let zelo uspešno, zato je bil predlagan in imenovan za častnega predsednika društva. V tem letu smo gasili na treh mestih: pri "Babču" in "Markunu" na Zgornjem Brniku in pri "Baseju" na Spodnjem Brniku.
1975
Tudi novi predsednik Miro Zalokar je zelo prizadevno in uspešno vodil društvo, posebej na področju sodelovanja z okoliškimi podjetji (Letališče Brnik) in drugimi organizacijami, kar je zagotavljalo boljše materialno stanje društva. Ustanovljena je prva ženska desetina. Članstvo se dvigne na 132 aktivnih in podpornih gasilcev. Tudi pionirska desetina je ustanovljena. Dvakratne poplave naselij so zahtevale pomoč gasilcev pri črpanju vode najbolj prizadetih stanovanj.
1976
Volitve na občnem zboru so ponovno ustoličile na mesto predsednika Jožeta Jenka (Žušma). Sklep zbora je bil tudi, da se v letu 1976 nabavi gasilski avtomobil. Avtomobil je bil nabavljen s široko zasnovano akcijo prostovoljnih sponzorjev-članov društva in drugih krajanov. V tem letu preseneti predlog Janeza Jenka mlajšega, da naj bi gasilci priredili tombolo v naslednjem letu.
1977
Občni zbor je sprejel sklep naj se tombolo izvede. Koliko priprav, dela, žrtvovanega časa je bilo potrebno vejo tisti, ki so organizacijsko za tem delali. Uspeh je bil neverjeten, vse tombolske karte so bile prodane. Na tomboli je bilo zaposlenih 170 ljudi.
Glede na dejstvo, da bo potrebna adaptacija gasilskega doma je predsednik Jože Jenko predlagal, da v prihodnje še organiziramo tombole, da bi lažje izvedli adaptacijo doma. V tem letu smo gasili požar pri "Fikovtu" v vopovljah in pri "Bolčarju" v Zalogu.
1978
Občni zbor pokaže, da je izvedba tombole-skoraj bi lahko rekli-le prevelik zalogaj za dve skromni vasici, ki imata svojo gasilsko organizacijo.
1979
Tudi v tem letu je bila izvedena tombola, ki je prinesla lep finančni rezultat. Zanimiva je ugotovitev predsednika občinske gasilske zveze Kranj, g. Sorčana, ki je povedal, da PGD Spodnji Brnik-Vopovlje razpolaga z dvema tretjinama vsote vseh sredstev, ki jih ima zveza za 38 gasilskih društev. Izredni uspeh društva. Občni zbor v tem letu naloži upravnemu odboru nalogo, da se prične s pridobivanjem dokumentacije za izgradnjo novega gasilskega doma.
V letu 1979 požarov ni bilo.
1980
Izredno dinamično leto. Še ena tombola. Za to leto bi lahko mirno trdili, da je bilo eno najbolj uspešnih v vseh ozirih: organizacijskih, operativnih, administrativnih. Društvo si je materialno opomoglo in dobilo zeleno luč za gradnjo novega gasilskega doma; tako smo namreč sklenili, da nima smisla adaptirati obstoječega, ker je bil premajhen in narejen seveda po starih normativih in standardih. Poleg tega naselji rabita tudi prostor za trgovino, morda mlekarno zaradi kmečkega zaledja. Vse v redu in lepo. Gasilci Spodnjega Brnika in Vopovelj smo zasloveli po uspehih daleč po Gorenjski. Izvoljen je nov upravni in nadzorni odbor. Za predsednika je izvoljen Janko Vrtnik. Vodstvo prevzamejo mlajši bolj dinamični člani.
1981
30. letnica društva. Izvede se tombola. Proslavljanje 30. letnice obstoja društva. V marcu smo porušili stari dom zgrajen do tretje gradbene faze.
1982
Tudi v tem letu se izvede zadnja tombola, ki kljub neprodanim kartam zabeleži lep dohodek. Več dela pa se v tem letu nameni dokončanju gradnje doma. V oktobru otvoritev doma. Zastopnikov gasilske zveze ni bilo na otvoritev, to smo jim seveda zamerili. Verjetno so javno izrazili svojo nevoščljivost našim uspehom. Društvo ob koncu leta šteje 139 članov, od tega 18 članic.
1983
29.5. je strela zanetila požar pri "Milharju". Ogenj je v trenutku zajel celo ostrešje hleva dolgega 34m. Zaradi izredne bližine drugih objektov je bilo gašenje izredno otežkočeno. Naše operativne enote (50 članov), so požar pogasile oziroma lokalizirale tako, da smo sami rešili živino in stroje brez pomoči drugih društev.
Veselica, ki smo jo izvedli, zaradi slabega vremena ni bila uspešna.
1984
Določene so lokacije za gradnjo bazenov: enega v Vopovljah in enega na Sp. Brniku.
Veselica v tem letu je odlično uspela.
Velika operativna dejavnost z vežbanjem desetin in nastopanjem na raznih tekmovanjih.
V domu najde svoje prostore tudi učilnica predšolskih otrok.
1985
Dobili smo lokacijske odobritve za gradnjo obeh bazenov.
Operativa zelo aktivna, težave sicer z mentorji. Veselica dobro uspela.
1986
Prične se z gradnjo 55.000 litrskega bazena na Sp. Brniku. Takoj po izkopu talna voda zalije jamo, nakar sledi črpanje vode in betoniranje v vodi.
Objektivno ugotovimo, da je fasada na gasilskem domu površno narejena. Izvajalca Janeza Škerjanca se pozove naj odpravi napako.
1987
Otvoritev bazena, gasilska tekmovanja, parade skupaj s sosednjimi društvi. Odlično uspela veselica.
1988
Na občnem zboru je izvoljen za predsednika Jože Močnik.
Prične se graditi vodni protipožarni bazen v Vopovljah. Težave z drsenjem zemlje ob izkopu. Vsa dela opravljena prostovoljno: strojnih ur 49, prostovoljnih ur z ročnim delom pa 296.
V mesecu maju smo preprečili požar pri Kovaču (Lampe) na Sp. Brniku.
1989
Društvo dobi fiksno mobilno postajo TR-40 in ročno sprejemno-oddajno napravo PRT-100. Sledi osveščanje gasilcev, kako uporabljati te naprave.
1990
V operativi in upravnem odboru "zaveje nov veter". Mesto poveljnika prevzame Jožef Lampe, ki zagotovi red v operativi. Na gasilskem tekmovanju odlični rezultati. Prvič v zgodovini društva dobili 4 pokale. Temu sledi izpolnitev stave-predsednik Močnik Jože mora s pokali teči do križišča in nazaj.
To leto je dejavnost društva usmerjena bolj v operativo in vzdrževanje opreme, orodja in ob koncu leta v odprtje trgovine v prostorih doma.
Špecerijsko trgovinico odpre Zalokar Roman, poklicni trgovec, sicer tudi tajnik društva. Trgovina je lepa pridobitev za krajane obeh naselij.
1991
Prelomno leto v zgodovini Slovencev. Tudi gasilci smo skupaj z vaščani obeh naselij pripravili osamosvojitveno srečanje s kratkim kulturnim programom, ki ga organizirala Mateja Stare. Gasilci smo izvajali le bolj operativno dejavnost in dežurali ob osamosvojitveni vojni. Prireditev- veselica, dne 22.in 23. je bila res gasilska, saj je bilo prisotnih 6 gasilskih društev. Slabo vreme je promet na njej ohromilo. 40-letnica društva, 100 gasilcev drugih društev v slavnostni paradi, tekmovanja gasilskih operativnih enot, odlični dosežki naših desetin na tekmovanjih so povsem odraz evforije, ki nas je prevzela ob osamosvojitvi Slovenije.
1992
Predsedniško funkcijo prevzame dolgoletni operativec, poveljnik in emocionalno predan gasilski stvari, gasilec Jožef Lampe. Predsednik dosleden, natančen, požrtvovalen.
Veliki uspehi na tekmovanji pogojijo tudi razne ugodnosti ekipam: oddih na morju ipd. Kot mentor ekip se odlično izkaže Martin Lampe.
V tem letu umre po krajši bolezni dolgoletni član (20 let predsednik društva) Jože Jenko.
V septembru požar pri "Mlinčku" v Vopovljah. Hidranti in bazen zatajili, požar so omejili sosedje in poklicni gasilci iz Kranja.
1993
Po nekajletnih slabših rezultatih na veselicah se upravni odbor odloči za večjo izvedbo veselice in organizira prireditev na Čopovem vrtu. Igrata: v soboto Pop design in v nedeljo Čuki. Cela vas Sp. Brnik je oba dneva postala mravljišče. Ogromno obiska. V gasilski dom se napelje centralna kurjava.
V tem letu umre ustanovni član in dolgoletni tajnik Cvetko Česen in višji častnik I.stopnje in mentor mladih Ludvik Fon ter vnet sodelavec pri tombolah in blagajnik Milan Vertnik.
1994
Na občnem zboru dosedanji predsednik Jožef Lampe predlaga, da se ga razreši- njegovo mesto prevzame Roman Zalokar. Tudi poveljnika zamenja Miro Žarkovič.
Umreta ustanovni član društva Franc Naglič (Kovačev z Devnc) in dolgoletni član Franc Koželj (Gorjevčev).
1995
Umetnik Škerjanec iz Most naslika na gasilski dom zavetnika gasilcev sv. Florjana. V nedeljo 6.8. je bilo odkritje in blagoslovitev slike sv. Florjana na gasilskem domu. Sliko je odkril ustanovni član Lojze Kalinšek, blagoslovil pa cerkljanski župnik g. Stane Gradišek.
Zamenja se poveljnik. Novi je Franc Naglič (Kovačev iz Devnc).
Tega leta umrje ustanovni in zelo aktivni član Franc Hafner (Pirhov).
1996
V tem letu nakup orodnega gasilskega vozila. Urejanje okolice gasilskega doma. Ob požaru pri Samotarju v Vopovljah objektivno ugotovimo, da si moramo oskrbeti dihalne aparate.
Gradnja še enega požarnega bazena ob Zadnekovem poslopju.
Prvič v zgodovini našega društva tekmovanje na državnem prvenstvu, naša ženska desetina. Uspeh nekje na sredini; izredna zasluga požrtvovalnega mentorja Martina Lampeta, ki prejme priznanje. To je bilo eno najbolj aktivnih let.
1997
V vseslovenskem mesecu požarne varnosti smo izvedli gasilski kviz za mladino na Sp. Brniku za območje občine Cerklje. Sodelovanje pri žledolomih na Šenturški gori in reševanje požara pri Žušmu. Reorganizacija gasilske zveze na nivoju občin. Umrla ustanovni član Janez Mušič in dolgoletni član Franc Brezar. Gasili tudi požar pri Šuntarju v Vopovljah, ko je zagorel kozolec.
1998
Operativna dejavnost se krepi, prav tako športna.
Sodelovanje pri praznovanju krajevnega praznika postaja iz leta v leto bolj aktivno.
V tem letu umrje ustanovni član Franc Fajfar (Petrčov). Tragično pa se v oktobru ponesreči na delovnem mestu 22-letni Kosec Marko, ki je bil zelo aktiven gasilec tudi v operativi.
1999
Aktivnejša je operativna in športna dejavnost.
Ob koncu leta odstopi poveljnik Franci Naglič.
2000
Operativa aktivno deluje. Desetine se udeležijo tekmovanja v Kranju.
Prireditev za krajevni praznik dne 25. junija.
Aktivnosti v smeri 50-letnice društva, ki bo v letu 2001.
Izvedejo se redne volitve, glavne funkcije so nespremenjene.
Zaključek:
Ko se ozremo nazaj v petdesetletno delo v organizaciji gasilcev, je prav, da navedemo osebe s funkcijami in leta delovanja v društvu.
2000 – 2005
Društvo posodablja zaščitno opremo, dokupi zaščitne obleke, čelade in škornje. Društvo se redno udeležuje tekmovanj gasilske zveze in reegije. V teh letih so najuspešnješe mladinke in pionirji, ki se redno uvršajo med dobitnike pokalov. Leta 2004 vgradimo visoki tlak v orodno vozilo in prepleskamo gasilski dom ter opravimo ostala nujna vzdrževalna dela.
PREDSEDNIKI:
POVELJNIKI:
Kronološki pregled priredil po Kroniki PGD Sp. Brnik – Vopovlje, izdani ob 50 letnici društva, predsednik društva Aleš Ropotar.