Trg Davorina Jenka 13
4207 Cerklje na Gorenjskem
Od zadnjega javljanja v imenu Policijske postaje Kranj je minilo že več mesecev. Naj povem, da sem bil dalj časa odsoten zaradi bolezni, vendar sem kljub temu opozarjal s podatki in dogodki na območju občine Cerklje. Večkrat sem posameznikom na različne načine pomagal ali svetoval ter jih osveščal glede poznavanja zakonodaje.
V tem krajšem obdobju se je na področju zakonodaje spremenilo veliko stvari, največ pa tiste, katere vsakodnevno spremljate v dnevnem življenju. Čas je tudi, da predstavim pogled na statistične podatke in opravljeno delo v minulem letu, katero je bilo specifično zaradi vstopa Slovenije v evropske integracije. Glede na razpoložljive vire so se okoliščine delovanja radikalno spremenile in se še spreminjajo, kar je terjalo dodatno potrebo po izobraževanju in prilagajanju. Same spremembe na zakonodajnem področju so terjale dodatne naloge in veščine policistov tako na področju kriminalitete kot tudi na področju prekrškov. Zmanjšanje sistematizacij in sama organiziranost dela policije sta konkretno vplivala na njeno policije. Policijska pisarna v Cerkljah na Gorenjskem je delovala v skladu z načrtovanim, razen v primerih, ko zaradi objektivnih okoliščin to ni bilo izvedljivo. Hkrati ob tem lahko dodam, da je obisk v pisarni slab in da se posamezniki ne poslužujejo možnosti razgovora oz. strokovnih nasvetov.
Na področju preventivne dejavnosti smo policisti v minulem letu 2004 največ pozornosti namenili predvsem vzgoji predšolskih in šoloobveznih otrok, saj so ti najbolj izpostavljeni prometnih kršitvam oz. nesposobni presojati razdalje in hitrosti voznikov motornih vozil. V minulem obdobju smo večkrat navezovali stike tudi z odgovornimi osebami iz različnih vitalnih objektov ter jih opozarjali na lastne samozaščitne ukrepe.
Na področju represivnih ukrepov in odziva interventnega klica na št. 113 smo tako v minulem letu obravnavali 78 kaznivih dejanj (leto prej 106), v postopek o prekršku zoper javni red in mir smo pri sodniku za prekrške podali 126 predlogov (leto prej 112), prometnih nesreč pa je bilo 125 (leto prej 127). Najbolj izstopajoče so vsekakor ugotovljene prometne kršitve. Zabeležili smo kar 1523 (leto prej 1767), vendar je ob tem potrebno pripomniti, da je teh kršitev največ na tako imenovani »brniški cesti«, kjer največ voznikov samo tranzitno prečka Lahovče-Sp.Brnik proti Kranju. Med zgoraj omenjenimi vozniki smo pri 77-tih ugotovili tudi prisotnost alkohola (leto prej 59).
Zadnje čase mi posamezniki pogosto postavljajo vprašanje, zakaj nekateri vozniki vozijo tako počasi, da z svojo vožnjo že ovirajo ostale udeležence v prometu?! Naj pripomnim dve povezani ugotovitvi; takšen način vožnje je opazen predvsem pri voznikih, ki ne poznajo prometnih predpisov, saj le-ti veljajo že od leta 1998, ter drugi, ki se bojijo, da jih bo doletela velika denarna kazen. Vsekakor nikomur ne priporočam, da vozi z večjo hitrostjo, kot je predpisana, temveč s tako, da se bo promet tekoče odvijal v danih razmerah glede na vremenske pogoje in okoliščine.
Sankcije za prekoračitev hitrosti v naselju, kjer je omejitev 50 km/h, so naslednje:
Mislim, da glede na velike kazni in stranske sankcije lahko vsak pri sebi razmisli, koliko je sposoben odšteti od svojega osebnega dohodka in ali je vredno upoštevati prometne predpise v korist vseh udeležencev v prometu.
Če povzamem, bomo policisti v okviru razpoložljivih resursov še naprej poskušali zagotavljati ugodne varnostne razmere. Spremljanje prekrškovnega sistema bo vplivalo na varnostne razmere, katere je nemogoče predvideti. Sprejem Zakona o cestnem prometu in Zakona o prekrških razširja pooblastila policiji, v nekaterih primerih pa tudi lokalni samoupravi. Za celoten pregled varnostnih razmer bi bilo potrebno pogledati delo drugih državnih in lokalnih organov, ki imajo pooblastila za ukrepanje. Vse preveč je prisoten občutek, da so varnostne razmere samo naloga policije, kar je nepoznavanje zakonodaje.
Prepričani smo, da bo policija tudi v prihodnje opravila kvalitetne naloge ob pomoči vseh lastnikov premoženja, ki so prvi, kateri morajo poskrbeti za svojo lastnino, in ob izvajanju ukrepov vseh tistih organov, ki morajo izvajati dane naloge.
Glede strokovnih vprašanj bi lahko odgovarjal še na več straneh, zato pozivam vse zainteresirane, da se zglasijo v času uradnih ur, in sicer v policijski pisarni Cerklje, kjer bom poizkušal odgovoriti na posamična vprašanja.
V prihajajočem času vam želim varno počutje v domačem okolju ter varno vožnjo v cestnem prometu.
Vodja policijskega okoliša
Robert ŠEBENIK