Slovesno ob prazniku Občine Cerklje na Gorenjskem
Občina Cerklje ima občinski praznik 23. septembra od leta 1999 dalje, ob obletnici smrti vsestranskega gledališkega ustvarjalca, utemeljitelja slovenskega poklicnega gledališča in igralca Ignacija Borštnika. Po njem je poimenovan tudi najpomembnejši festival poklicnih gledališč v Sloveniji, Borštnikovo srečanje v Mariboru. Prvi praznik je občina Cerklje zaznamovala z odkritjem doprsnega kipa tega velikega umetnika, kot prvega v spominskem parku v Cerkljah, nedaleč od njegove rojstne hiše.
Letošnja osrednja slovesnost ob občinskem prazniku s podelitvijo občinskih nagrad in priznanj ter naziva častnega občana občine Cerklje je bila ob bogatem kulturnem programu v soboto, 28. septembra v popolnoma obnovljeni dvorani Kulturnega hrama Ignacija Borštnika v Cerkljah na Gorenjskem, ki je bila lansko leto v začetku avgusta vsa poplavljena. Ostala je le velika vlaga in betonske stene, dvorana Borštnikovega hrama pa brez sedežev. Škode je bilo za milijon evrov.
Bogat kulturni program
Prireditev je zelo uspešno vodila Ana Jagodic Dovžan. V bogatem kulturnem programu v polni dvorani Borštnikovega hrama so sodelovali Godba Cerklje pod vodstvom Damijane Božič Močnik, Komorni moški pevski zbor Davorin Jenko Cerklje pod vodstvom dirigentke Neže Križnar Ristič , Združena pevska zbora OŠ Davorina Jenka Cerklje in PŠ Zalog pod vodstvom dirigentke Irme Močnik, na klavirju jih je spremljala Damijana Božič Močnik, recitatorja KUD Pod lipo Adergas Monika Ribnikar in Žan Sirc sta recitirala pesmi Martina Kadivca, recitatorka Nadja Žura, članica Kluba Liberius, učenci Glasbene šole Kranj-enote Cerklje Jakob Remic, Ožbej Urbančič in Oskar Toman ter starejša OFS OŠ Davorina Jenka Cerklje pod vodstvom mentoric Petre Fajdiga in Lucije Gregorc.
Na slovesnosti številni gostje
Slovesnosti so se udeležili tudi župani šestih sosednjih občin in poslanec DZ Branko Grims, častna občana Občine Cerklje Jožef Močnik in Silvo Sirc, občinska uprava in občinski svetniki, direktorica Doma Taber Šmartno Martina Martinčič, direktorica Zavoda za turizem Cerklje Polona Šafner, ravnatelj Osnovne šole Davorina Jenka Cerklje mag. Boštjan Mohorič, župnika Martin Leban in Slavko Kalan ter kaplan Matjaž Venta.
Pozdravni nagovor župana Franca Čebulja
Župan Franc Čebulj je v pozdravnem nagovoru najprej pozdravil številne goste in prisotne obiskovalce, ki so napolnili obnovljeno dvorano ter se zahvalil vsem, ki so sodelovali pri obnovi uničenega Kulturnega hrama Ignacija Borštnika. Pri obnovi športno-kulturnega in šolskega centra je sodelovalo več kot tisoč občank in občanov, veliko pa je bilo tudi gasilcev in članov Civilne zaščite, skupaj več kot 1500 oseb. Občina Cerklje je pred letom dni ob poplavah utrpela za skoraj 6 milijonov evrov škode na komunalni infrastrukturi in na kulturnem-športnem centru in šolskih prostorih. Letos pa smo nadaljevali s projekti, ki so morali lansko leto počakati. V prihodnjih dveh letih se bo začela gradnja vrtca v Zalogu.
Lokalne skupnosti oziroma občine letos praznujejo 30-letnico lokalne samouprave. Ponosen je na vsa dela, ki so jih v 30-letih skupaj uspeli narediti. Leta 1994 je bilo v Sloveniji 152 občin, Cerklje so bile na 136 mestu. Danes Občina Cerklje dosega razvoj med prvimi petimi v Sloveniji. Župan Čebulj je izrekel posebno pohvalo Janezu Janši za njihovo delo, še posebej v času korone. Zahvalil se je tudi občinskim svetnicam in svetnikom za soglasno podporo v Občinskem svetu, nagrajencem pa čestital za priznanja in plakete.
Letos je bil slavnostni govornik predsednik SDS Janez Janša
Na osrednji slovesnosti ob občinskem prazniku Občine Cerklje na Gorenjskem je bil slavnostni govornik predsednik SDS Janez Janša, ki je čestital vsem nagrajencem ter dodal, da je Občina Cerklje na Gorenjskem po kvaliteti življenja v samem vrhu po vseh kazalnikih v življenju. V teh 30 letih je občina veliko napredovala. To je občina, ki je uspela povezati ljudi. Želim, da bi se tudi v prihodnje veselili novih dosežkov. Čestitke vsem, nadaljujte po tej poti, ki ste si jo začrtali.
Na letošnji slovesnosti so podelili 13 priznanj.
Sobotna slovesnost je bila poklon tistim v občini, ki so izstopali s svojim delom. Podelili so 13 priznanj za vidne dosežke, ki so prispevali h kakovosti življenja, k razvoju in ugledu občine Cerklje ter častnega občana Občine Cerklje, ki ga občina podeljuje vsake štiri leta.
Najvišje priznanje, naziv častni občan Občine Cerklje na Gorenjskem je prejel dolgoletni trener smučarskih skakalcev Jani Grilc za izjemne dosežke pri organizaciji, razvoju in promociji smučarskih skokov v Sloveniji ter za vzgojo več odličnih generacij mladih skakalcev, ki so Slovenijo ponesli v sam svetovni vrh.
Veliko plaketo Občine Cerklje pa je prejelo Prostovoljno gasilsko društvo Štefanja Gora za 70. obletnico delovanja društva prejme kot vzpodbudo za nadaljnje delo na humanitarnem področju in nesebičnem delovanju, za prispevanje k razvoju talentov, spodbujanju delovnih navad in krepitvi čuta za sočloveka. Pomembno pa je tudi sodelovanje pri projektu nudenja prve pomoči z uporabo defibrilatorja.
Malo plaketo je prejel Franci Sirc za njegovo dolgoletno prostovoljno in zavzeto delovanje na področju kulture in s tem ohranjanju kulturne dediščine. Že vrsto let je aktiven prostovoljni član in predsednik Kulturno umetniškega društva Pod lipo Adergas.
Spominske plakete so prejeli Tomaž Kukovič za izjemen prispevek k soustanovitvi ter uspešnemu 14-letnemu delovanju in kvalitetnem umetniškem vodenju Godbe Cerklje. Jože Jerič, starejši je prejel priznanje za aktivno sodelovanje pri dejavnostih PGD Velesovo in zavzeto povezovanje sovaščanov. Ivan in Marija Kimovec za neutrudno in kvalitetno delo pri vzdrževanju in obnavljanju ter okrasitvi znamenja v Dvorjah pri igrišču. Jože Hacin je prejel priznanje za vestno in požrtvovalno delo ter vzdrževanju sakralne dediščine v cerkvi sv. Duha v Češnjevku ter za zavzeto podporo in pomoč župniji in lokalni skupnosti. Posmrtno priznanje Občine Cerklje na Gorenjskem je prejela Nina Veselinović za njeno bogato prostovoljno delo na prostočasnih in družbenih dejavnostih za mlade v Občini Cerklje na Gorenjskem. Priznanje je prevzel partner pokojne Nine Veselinović, Samo Štojs. Priznanje Občine Cerklje na Gorenjskem je prejel tudi Andrej Hočevar za njegovo dolgoletno prizadevno prostovoljno delo v PGD Zgornji Brnik, za delo na področju kulture v Kulturnem društvu Davorina Jenka Cerklje in Komornem moškem pevskem zboru Davorina Jenka Cerklje ter za njegov doprinos k razvoju teh dejavnosti in s tem lokalni skupnosti ter promoviranje Občine Cerklje v širšem državnem prostoru. Mija Aleš je prejela Priznanje Občine Cerklje na Gorenjskem za njeno več kot 25-letno predanost, prostovoljnost ter bogat, neprecenljiv prispevek k razvoju kulturne dejavnosti v Občini Cerklje na Gorenjskem. Po njeni zaslugi so mnoga kulturna društva cerkljanske občine vključena v Zvezo kulturnih društev Kranj, ki je ena največjih in najbolje delujočih zvez v Sloveniji. Albina Atlija je prejela Priznanje Občine Cerklje na Gorenjskem za njeno neomajno voljo do humanitarnega dela in nesebično pomoč ljudem v stiski ter kot vestni tajnici Župnijske Karitas Cerklje. Ljudje se na Albino radi obračajo, kadar so v stiski, vedno jim ponudi roko in skupaj z ostalimi članicami Župnijske Karitas Cerklje vedno najdejo rešitev za vsemogoče stiske. Zdenka Zajc je prejela priznanje kot odlična organizatorka, zelo dobro podkovana z različnimi tehnikami klekljanja, ohranjevalka in promotorka slovenske kulturne dediščine in oseba, ki je veliko prispevala za javno dobro občine in tudi širše. Z izdelavo čipk združuje tradicijo in sedanjost. Leta 2009 je bila Zdenka ena izmed ustanoviteljic skupine klekljaric v Cerkljah, ki so se poimenovale Lastovke in je izvrstna učiteljica, ki svoje znanje deli med svoje Lastovke. Boštjan Ciperle je prejel Priznanje Občine Cerklje na Gorenjskem za posebne pozitivne dosežke s področja družbenega in kulturnega vidika. Ob 30-letnici nastanka benda Prezrti je lani po njegovi zaslugi poleg urejenega arhiva in spletne strani luč sveta zagledala še knjiga z naslovom Labodji spev o tej za mnoge še vedno dobro znani cerkljanski rokerski skupini.
Besedilo Janez Kuhar, foto Janez Kuhar, Vido Frantar, Cerklje 29.9.2024
OSKRBA S PITNO VODO NA OBMOČJU ZGORNJE SAVE - 1. SKLOP
Zakon o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij (ZDSMA), ureja ukrepe za zagotovitev dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij zavezancev po tem zakonu za vse uporabnike, zlasti za uporabnike z različnimi oblikami oviranosti. Ta zakon se uporablja za državne organe, organe samoupravnih lokalnih skupnosti in osebe javnega prava
Spletna stran za nemoteno delovanje uporablja piškotke
Spletna stran za delovanje uporablja samo nujno potrebne piškotke, za katere ne potrebujemo vaše privolitve. Brez namestitve teh piškotkov, vam nemotenega dostopa do spletne strani ne moremo omogočiti.
Za več informacij si preberite Politika piškotkov.