Galerija slik
Franc Čebulj praznoval 70. rojstni dan
Število fotografij: 17
Franc Čebulj je v prijetnem ambientu v krogu domačih in številnih prijateljev na Vodnikovi domačiji v Adergasu praznoval 70 - letnico. Ob praznovanju je prejel številne čestitke.
Slavje v Adergasu se je pričelo v soboto, 20. avgusta 2022, na predvečer praznovanja rojstnega dneva s postavitvijo 24 metrov visokega mlaja. Postavili so ga s strojno mehanizacijo pred domačo hišo slavljenca možje in fantje iz vasi Praprotna Polica. Za varnost v prometu pa so med prevozom iz Praprotne Police do Adergasa skrbeli velesovski gasilci.
Slavljencu so se v soboto v Adergasu pridružili člani Kulturnih društev Godbe Cerklje Folklore Cerklje, Komornega moškega pevskega zbora Davorina Jenka, predstavniki gasilcev vseh gasilskih društev Gasilske zveze Cerklje tudi z novo požarno lestvijo, ter člani KUD Pod lipo Adergas, kjer sta slavljenca nagovorila in mu čestitala Angelca Maček in Martin Bolka ter zbranim predstavila njegovo življenjsko zgodbo, cerkveni mešani pevski zbor iz Adergasa pa mu je zapel njemu priljubljeno pesem Cerkljanska fara. Nagovor pa je Angelca sklenila z besedami »Vodnikov France nima visokih šol in imenitnih nazivov, končal pa je veliko razredov šole življenja, za katero pa ni dobil podpisanega spričevala.«
Franc Čebulj se je rodil 21. avgusta 1952 v Adergasu na kmetiji, ki se ji je po domače reklo Pr Vodnik, kjer danes živi s svojo družino. V zakonu sta se staršema mami Ani, doma je bila v Praprotni Polici, in očetu Francu Čebulju rodila sin Franci in hčerka Ani. Oba starša sta že pokojna. Z ženo Tatjano imata tri otroke Iztoka, Simono in Evo, ponosen pa je na šest vnukinj in vnukov Hano, Julijo, Elo, Nejca, Bora in Svita ter pravnukinjo Milo, ki bo prav na njegov rojstni dan praznovala prvi mesec življenja!
Franc je moral že v otroštvu poprijeti za številna kmečka dela tako v hlevu kot na polju, saj takrat še ni bilo mehanizacije, kot je danes. Pravi: »Smo rekli, gremo na roke delat ter vzeli koso, motiko in grablje, vpregli konja in šli na polje ter v travnik. Tudi orali smo s konjem in še bi lahko našteval.«
Ko je bil še v osnovni šoli, je poleti že hodil delat v opekarno v Češnjevku. Ob delu je opravil trgovsko šolo. Več skrbi je posvečal soljudem kot sebi. Že v otroških letih je moral skrbeti zase in za sestro, potem pa še za očeta. Vojsko je služil v Tolminu, kjer je bil pri vojakih tudi dirigent Uroš Lajovic, ki ga je odkril kot tenorista. Po vrnitvi domov se je pridružil ansamblu Stalaktit, s katerim so igrali po vsej Gorenjski, kasneje pa je prepeval še v drugih ansamblih. Zmagal je tudi na pevskem tekmovanju Glas jeseni, kjer je premagal Borisa Kopitarja in Heleno Blagne. Ni pa ga veselilo samo petje, ampak tudi skakanje. Na vzhodni strani Oble Gorice v Adergasu so zgradili 20 in 35 - metrsko skakalnico, na katerih sta med drugimi skakala Franc Čebulj in že pokojni Bogdan Norčič. Čebulj je nehal s smučarskimi skoki, ko si je poškodoval koleno.
Življenjske in delovne izkušnje je nabiral v Petrolu, vse od ustanovitve občin je župan Občine Cerklje. Je velik ljubitelj konj in zavzet čebelar, še vedno pa tudi ljubitelj športa. Vsa leta aktivno deluje tudi na področju društvene dejavnosti. Petnajst let je bil predsednik Športnega društva Adergas, bil je predsednik Čebelarske zveze Slovenije, kot konjerejec in dirkač doma in v tujini pa tudi ustanovitelj ter prvi predsednik Kasaške centrale Slovenije. Leta 2006 so doma začeli pripravljati projekt za spremembo nekdanjega hleva oziroma kmetijsko - gospodarskega poslopja v turistični - gostinski objekt. Le - ta zdaj že deseto leto sprejema goste. Njegovo življenje je bilo vseskozi zelo pestro in razgibano. Vedno je našel čas za vse, za kar se je sam odločil, da bo počel vse, kar ga je veselilo.
Leta 1990 se je vključil v kranjski Demos in bil na prvih demokratičnih volitvah izvoljen v Kranjsko skupščino, izvoljen pa je bil tudi za predsednika Krajevne skupnosti Velesovo. Ko je nastala nova Občina Cerklje na Gorenjskem, je Franc Čebulj kandidiral za župana in zmagal. V letu 1995 je postal prvi župana Občine Cerklje na Gorenjskem. V mandatnem obdobju 2018 – 2022 je na čelu Občine že sedmi mandat. Pri razvoju se zavzema za ljudem in okolju prijazno in urejeno okolje. Ključne prednosti vidi v naravnem in kulturnozgodovinskem bogastvu kraja, prometni dostopnosti, v posvetovanju gospodarskih segmentov ter v razvoju turizma. Zaslužen je tudi za številne naložbe na področju šolstva, kulture in športa. Posebno skrb namenja urejanju cestne in komunalne infrastrukture, zavzeto pa podpira tudi razvoj kmetijstva ter gospodarstva, predvsem malih obrtnikov in podjetnikov. Omeniti velja tudi projekt kanalizacije odpadnih voda s Krvavca v dolino, kar bo večletni projekt. Danes je Občina Cerklje na Gorenjskem uvrščena med prve štiri od 212 občin, leta 1995 pa je bila med 154 občinami uvrščena na 134. mesto. Dva mandata je bil tudi poslanec Državnega zbora, prvič leta 1996. Besedilo in foto Janez Kuhar, Cerklje, 22.8.2022